Wypadanie włosów - przyczyny

Wypadanie to chyba najczęstszy problem dotyczący włosów, z którym boryka się bardzo wiele osób. Nic tak nie przeraża jak kłęby włosów, które zdejmujemy ze szczotki czy z odpływu prysznica.

 

 

Na szczęście możemy z nim walczyć! Dziś chciałabym Wam napisać o tym jak rozpoznać czy włosy rzeczywiście nadmiernie nam wypadają i jakie mogą być tego przyczyny.

Po pierwsze musimy sobie zdawać sprawę, że włosy wypadają każdemu z nas. Jest to naturalny proces i nie mamy się, czym przejmować. Przeciętnie wypada nam około 100 włosów każdego dnia. No właśnie – przeciętnie, czyli dla każdego z nas ta liczba może być inna. U jednej osoby normą będzie 50 włosów, a u innej nawet 150... ale co jeśli nie wiemy jaka jest nasza norma?

 

 

Czym na pewno nie musimy się martwić?

1. Jeżeli nie myjemy włosów codziennie to przy myciu może wypaść nam więcej włosów niż normalnie (będą to skumulowane włosy z kilku dni).

2. Przy włosach kręconych, których nie rozczesujemy, przy myciu może wypaść nam na raz 100 włosów, a nawet i więcej jeśli nie myjemy ich codziennie.

3. Jeśli przez cały dzień nosimy upięte włosy to po ich rozpuszczeniu i rozczesaniu również może wypaść nam więcej włosów.

 

Wszystkie te rzeczy są zupełnie normalne i nie należy się nimi w żaden sposób niepokoić. Każdy włos, który wypada nie musi od razu spaść nam na przysłowiową podłogę. Zwykle jeszcze przez jakiś czas wisi pomiędzy innymi włosami dopóki nie pomożemy mu się z nich wyplątać - dokładnie rozczesując lub myjąc włosy.

 

 

Co w takim razie powinno być sygnałem, że mamy problem z nadmiernym wypadaniem?

1. Przy prostych włosach na pewno to, że przy każdym czesaniu na szczotce zostaje nam dużo włosów (więcej niż 20) nawet jeśli między jednym, a drugim rozczesywaniem minęło mało czasu (np. godzina).

2. Jeżeli przy codziennym myciu włosów wypada nam znaczna ich ilość (np. więcej niż kilkadziesiąt).

3. Jeśli zauważymy, że ilość włosów, która wypada nam podczas mycia czy czesania jest znacznie większa niż była zwykle.

4. Gdy przy każdym przeczesaniu włosów dłonią zostaje nam na niej spora ilość włosów (więcej niż 10).

5. Jeżeli zauważymy, że włosy są wyraźnie przerzedzone.

 

wypadanie_włosów_przyczyny

 


Oczywiście to wszystko nie jest takie jednoznaczne i te liczby, które podałam są raczej orientacyjne. Na pewno nie powinnyśmy się przejmować tym, że „widzimy nasze włosy wszędzie” (w sensie na podłodze czy ubraniach), bo często jest tak, że wraz z rozwojem naszego zainteresowania włosami zaczynamy dopiero zauważać takie rzeczy, a być może już wcześniej sytuacja była podobna. Pamiętam jak na którymś ze szkoleń trenerka mówiła nam o tzw. filtrach. Ilość informacji, która dociera do naszego mózgu jest tak duża, że gdyby chciał je wszystkie przetrawić to moglibyśmy dosłownie zwariować, aby tego uniknąć mózg tworzy sobie właśnie takie filtry i wyłapuje tylko te informacje, które są dla niego ważne. Stąd też po zapadnięciu na „włosomaniactwo” zaczynamy zwykle zauważać rzeczy, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

 

 

Inna rzecz to to, że często wizualnie wydaje się, że wypadło nam dużo włosów (cały kłąb) a dopiero po policzeniu ich okazuje się, że nie było ich wcale zbyt wiele. Wiem, że liczenie włosów to dla niektórych lekka przesada i zajęcie niezwykle mozolne, ale jeśli podejrzewacie u siebie taki problem to warto się przemęczyć. Najlepiej byłoby policzyć wszystkie włosy, które wypadły nam pomiędzy jednym, a drugim myciem (jeśli nie robicie tego codziennie to podzielcie tę liczbę na ilość dni), wliczając w to oczywiście te, które wypadły podczas jednego z myć.

Po drugie postarajcie się znaleźć przyczynę Waszego wypadania. Przyczyn może być bardzo wiele i nie wszystkie jesteśmy w stanie wyłapać samodzielnie. Dlatego też, jeśli pomimo dłuższej walki włosy wciąż Wam wypadają nie czekajcie, tylko idźcie do lekarza. Wypadanie i osłabienie włosów może być jednym z pierwszych objawów różnych chorób, więc lepiej tego nie bagatelizować, ale spróbujcie wcześniej wyeliminować pozostałe przyczyny.

 

 

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów:

  • Stresto bardzo częsta przyczyna wypadania włosów, zresztą powoduje też o wiele poważniejsze schorzenia, a niestety jest bagatelizowany przez większość ludzi. Najgorsze jest to, że oprócz wyeliminowania czynnika stesogennego niewiele możemy zrobić. To, co może pomóc to dieta bogata w magnez .
  • Niewłaściwa dieta nasz organizm nie traktuje włosów w sposób tak priorytetowy jak byśmy tego chciały i najczęściej wszelkie witaminy, minerały, aminokwasy i inne dobre rzeczy trafiają do nich na samym końcu, dopiero wtedy jak cały organizm się nimi nasyci. Co za tym idzie wszelkie niedobory w pierwszej kolejności odbijają się na kondycji naszych włosów. Na pewno warto do naszej diety włączyć następujące produkty: chude mięso, tłuszcze roślinne (bogate w NNKT), żółte i czerwone warzywa i owoce (beta-karoten), kalafior, brokuły, cebulę, czosnek, drożdże, soczewicę, orzechy, nabiał, szpinak, galaretki i wszelkiego rodzaju kiełki
  • Farbowanie zwłaszcza na ciemne kolory (czerń, ciemny brąz) może spowodować wypadanie włosów. Wszystko przez PPD (para-phenylenediamine) składnik, który może mocno uczulić. Dlatego też, jeśli możecie nie farbować włosów to lepiej tego nie róbcie. O wiele lepszym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą tylko delikatnie zmienić odcień włosów czy pogłębić kolor, będzie henna – po niej włosy na pewno nie będą Wam wypadać.
  • Palenie tytoniu zarówno dym wydobywający się z papierosa działając od zewnątrz jak również substancje, które wdychamy i przedostają się do wewnątrz organizmu mogą spowodować wypadanie. Niewątpliwie jest to jeszcze jeden argument za tym, żeby palenie rzucić!
  • Fryzury mocno ściśnięte w koku bądź kucyku włosy też mogą zacząć nam wypadać. Jest to tak zwane „łysienie z pociągania”. Takie fryzury osłabiają cebulki włosa, więc pamiętajcie by w miarę możliwości upinać włosy luźno.
  • Pora roku jesienią i wiosną włosy bardzo często nam wypadają. Jest to wynikiem zarówna gorszej diety jak i ciężkich dla włosów warunków atmosferycznych, jakie panują latem i zimą. Wypadanie zwykle występuję dopiero po jakimś czasie od momentu działania czynnika, który je wywołuje.
  • Hormonyjednym z powodów poważnego wypadania włosów mogą być zaburzenia hormonalne. Bardzo często kobietom, które urodziły dziecko włosy mocno wypadają. Dzieje się tak, gdyż podczas ciąży nie wypadają im prawie wcale, a później włosy to nadrabiają i wypadają wszystkie te, które normalnie by w tym czasie wypadły. Podobnie może się zdarzyć przy braniu lub zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Ten problem może dotyczyć również kobiet po menopauzie, ale nie tylko. Tak zwane łysienie androgenowe, które w głównej mierze dotyczy mężczyzn, może występować również u kobiet. Warto wybrać się na badania hormonów.
  • Choroby zarówno choroby tarczycy, silne zatrucia, wszelkiego rodzaju infekcje jak i zwykła gorączka mogą przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. Także różnego rodzaju choroby skóry (łojotokowe zapalenie skóry, grzybice czy łupież) i anemia mogą spowodować wypadanie. Dlatego też nie bagatelizujcie długotrwałego wypadania włosów tylko idźcie do lekarza.

 

Następnym razem przeczytacie o tym jak radzić sobie z wypadaniem włosów. Zarówno domowymi sposobami jak i tymi bardziej tradycyjnymi.

Oceń artykuł:

34 1
Najlepiej oceniane »
Fajne? Poleć znajomym
Tagi: anwen

Dodaj komentarz

Komentarze (72)

Najstarsze u góry | Najnowsze u góry
avatar picture

olciiia

Mi niestety bardzo wypadają :(

Avatar użytkownika

JyYtLffb (gość)

KkRNqX <a href="http://uxpgnvmqdzsp.com/">uxpgnvmqdzsp</a>, [url=http://zrvqjyenwmaj.com/]zrvqjyenwmaj[/url], [link=http://ncdjvbjceadv.com/]ncdjvbjceadv[/link], http://ioazqidhirdj.com/

Avatar użytkownika

VfLvWvnBGOIeFQghlx (gość)

q42F5V <a href="http://tqyeqkzjowcf.com/">tqyeqkzjowcf</a>, [url=http://nsbrqvpmymnt.com/]nsbrqvpmymnt[/url], [link=http://gsfwttxzmwlq.com/]gsfwttxzmwlq[/link], http://xiwsigbveslr.com/

Avatar użytkownika

bIMnfmdaVRl (gość)

Ompr4f <a href="http://yrftrmtqszoz.com/">yrftrmtqszoz</a>, [url=http://csyeckykwzyw.com/]csyeckykwzyw[/url], [link=http://kofbmhwpqnwv.com/]kofbmhwpqnwv[/link], http://mcjzpksfwveo.com/

Avatar użytkownika

asNesapv6wy (gość)

<a href=http://buspar.cricket/>buy buspar</a>

Avatar użytkownika

PwsIcSnYGujmL (gość)

zAqZIo <a href="http://emvhpvbzpgrt.com/">emvhpvbzpgrt</a>, [url=http://elempbnmogmp.com/]elempbnmogmp[/url], [link=http://jaooytozvxgm.com/]jaooytozvxgm[/link], http://whkmffakyyin.com/

Avatar użytkownika

zFVnGaRmiCjXLLwD (gość)

XAD4ad <a href="http://rivbxggkkkrs.com/">rivbxggkkkrs</a>, [url=http://dmkehykjkkms.com/]dmkehykjkkms[/url], [link=http://uqeyslbyakeh.com/]uqeyslbyakeh[/link], http://dukxhnwvotyx.com/

Avatar użytkownika

Barnypok (gość)

ngP10P http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

ILTRvNXgiv (gość)

woKfvS <a href="http://xmywsespoxrw.com/">xmywsespoxrw</a>, [url=http://knmiknjhujcl.com/]knmiknjhujcl[/url], [link=http://unuqfneenaqd.com/]unuqfneenaqd[/link], http://antfaezzquio.com/

Avatar użytkownika

IJLjsNYuwWwPEIe (gość)

MjV4ZO <a href="http://mmhqrmilybah.com/">mmhqrmilybah</a>, [url=http://jusvqlsoaouh.com/]jusvqlsoaouh[/url], [link=http://kgrluucxmqxf.com/]kgrluucxmqxf[/link], http://hepukvjpvdxq.com/

Avatar użytkownika

Bradley (gość)

HSNJ8q http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

NuFzcqdQVsFOo (gość)

gGBg3G <a href="http://jyfpvrurawgu.com/">jyfpvrurawgu</a>, [url=http://fpddtbboftxx.com/]fpddtbboftxx[/url], [link=http://pvfmdhazupky.com/]pvfmdhazupky[/link], http://wesxnlyanbwz.com/

Avatar użytkownika

Bradley (gość)

NQobSg http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

uFeXlMsPpTIAf (gość)

2JN6Er <a href="http://ismkuirrcaeg.com/">ismkuirrcaeg</a>, [url=http://upjdxkgorbth.com/]upjdxkgorbth[/url], [link=http://dkojkqgglack.com/]dkojkqgglack[/link], http://crmqpjvjeags.com/

Avatar użytkownika

nagsjrphdv (gość)

Ku2Mxu <a href="http://nkmbnvwwxkkg.com/">nkmbnvwwxkkg</a>, [url=http://ecwhcuixtuek.com/]ecwhcuixtuek[/url], [link=http://yapobxumoupy.com/]yapobxumoupy[/link], http://xqzjobjbjhlh.com/

Avatar użytkownika

ZvPQoaAuU (gość)

TaR7iY <a href="http://rvoctgiycefc.com/">rvoctgiycefc</a>, [url=http://icobyanbaobv.com/]icobyanbaobv[/url], [link=http://fhnzryheilql.com/]fhnzryheilql[/link], http://yoptdscmjjcp.com/

Avatar użytkownika

OTOBqViafygcZ (gość)

bvXS5h <a href="http://judivjauqhvf.com/">judivjauqhvf</a>, [url=http://wklivcrxsmwo.com/]wklivcrxsmwo[/url], [link=http://mhggrfufxbbe.com/]mhggrfufxbbe[/link], http://zqrqfcbshncv.com/

Avatar użytkownika

lNgaqQJPR (gość)

2xCVJj <a href="http://swubuaxhiyeo.com/">swubuaxhiyeo</a>, [url=http://jyroynohetdv.com/]jyroynohetdv[/url], [link=http://ypsvvkwpazic.com/]ypsvvkwpazic[/link], http://lmixdcndegng.com/

Avatar użytkownika

asNesa0eclr (gość)

<a href=http://amitriptyline-hcl.nu/>amitriptyline</a> <a href=http://buy-tenormin.party/>tenormin</a> <a href=http://buy-celebrex.faith/>buy celebrex</a>

Avatar użytkownika

JimmiXS (gość)

Xk6J7U http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

JimmiXS (gość)

rv3v5T http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

JimmiXS (gość)

xTObOM http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

rkyrawwlse (gość)

EMMtN7 <a href="http://djbqliqhexxt.com/">djbqliqhexxt</a>, [url=http://opwrwcjbkoso.com/]opwrwcjbkoso[/url], [link=http://bohxdzrruyxj.com/]bohxdzrruyxj[/link], http://ugydhoqicvao.com/

Avatar użytkownika

cychywadp (gość)

j4WyPg <a href="http://wegwicuvrvdr.com/">wegwicuvrvdr</a>, [url=http://pgxdlncpvbyc.com/]pgxdlncpvbyc[/url], [link=http://ycckwwdmslzu.com/]ycckwwdmslzu[/link], http://aiulwtpiwdoh.com/

Avatar użytkownika

Barnypok (gość)

9uVWUH http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

Barnypok (gość)

B7RgPf http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

Barnypok (gość)

jWPNvB http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

Barnypok (gość)

5EF47V http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Avatar użytkownika

pKaRgUMYguEdkREE (gość)

kJFLBG <a href="http://rsgcwlrvtqhv.com/">rsgcwlrvtqhv</a>, [url=http://xzomtcubgrot.com/]xzomtcubgrot[/url], [link=http://aeduxdksuhrg.com/]aeduxdksuhrg[/link], http://owueaaxdmfvk.com/

avatar picture

Maria Kowalska

Walczę z tym, chyba skutecznie, bo przestały wypadać.

Avatar użytkownika

HtnOMMMdV (gość)

Uyl8J5 <a href="http://cofjmuejgkfx.com/">cofjmuejgkfx</a>, [url=http://lmpqxkvhvadx.com/]lmpqxkvhvadx[/url], [link=http://ktuagubkfrva.com/]ktuagubkfrva[/link], http://yzimueomuauq.com/

Avatar użytkownika

nZfIITpKbGCwAG (gość)

mfNJmD <a href="http://xknxvpajwemr.com/">xknxvpajwemr</a>, [url=http://ersypgysoisc.com/]ersypgysoisc[/url], [link=http://sysfovjduhju.com/]sysfovjduhju[/link], http://iwjcghvjocgc.com/

Avatar użytkownika

INHGJIjekxXJaDoORT (gość)

5grfUC <a href="http://fjabcnrfvxql.com/">fjabcnrfvxql</a>, [url=http://hdmvwziqaomn.com/]hdmvwziqaomn[/url], [link=http://tnvsxvtpksyn.com/]tnvsxvtpksyn[/link], http://bxnduvdpelrc.com/

Avatar użytkownika

asNess45arx (gość)

http://amoxicillin-500-mg.nu/ - amoxicillin http://permethrin-cream.eu/ - permethrin cream for sale http://generic-retin-a.eu/ - retin-a http://buy-citalopram.science/ - buy citalopram http://buytenormin.review/ - tenormin

Avatar użytkownika

dmFNaIWVwCU (gość)

YvR5F9 <a href="http://gljmtyuzuqxa.com/">gljmtyuzuqxa</a>, [url=http://wmwsrjfbuwru.com/]wmwsrjfbuwru[/url], [link=http://bpryokjftntj.com/]bpryokjftntj[/link], http://coecbtduuwtg.com/

Avatar użytkownika

lJdLRkQWCAhAZt (gość)

qPu9Zf <a href="http://vpniwudmbftl.com/">vpniwudmbftl</a>, [url=http://gnqzgqxgakbt.com/]gnqzgqxgakbt[/url], [link=http://tybnvjtzbxof.com/]tybnvjtzbxof[/link], http://adauhjzjrabk.com/

Avatar użytkownika

asNesnk8whz (gość)

<a href=http://clindamycinphosphate.eu/>clindamycin phosphate</a> <a href=http://buy-indocin.in.net/>indocin generic</a> <a href=http://buyprovera.bid/>provera 10mg</a> <a href=http://synthroidgeneric.in.net/>synthroid</a> <a href=http://motrin.click/>motrin 800 mg</a> <a href=http://diclofenac.link/>diclofenac</a> <a href=http://cialis-for-daily-use.top/>cialis</a>

avatar picture

Vejjs.

U mnie też wypadanie stało się nagminnym problemem ostatnio :(

Avatar użytkownika

iciYGEWERkHcddT (gość)

ecnlu3 <a href="http://mxbqobybjspb.com/">mxbqobybjspb</a>, [url=http://bblmaakprcfb.com/]bblmaakprcfb[/url], [link=http://frpxwourqoot.com/]frpxwourqoot[/link], http://eyhywaaiozvr.com/

Avatar użytkownika

dtESNtepdXvZ (gość)

YY0LG2 <a href="http://daefpenzxqun.com/">daefpenzxqun</a>, [url=http://qjpdfsvghlnp.com/]qjpdfsvghlnp[/url], [link=http://ebrvaryiqcfp.com/]ebrvaryiqcfp[/link], http://ktmarygguwmf.com/

Avatar użytkownika

rUlxtLsACRr (gość)

OlveZW <a href="http://mjqyerbhtkcw.com/">mjqyerbhtkcw</a>, [url=http://wuusitwhttjv.com/]wuusitwhttjv[/url], [link=http://voesoolpzmlm.com/]voesoolpzmlm[/link], http://rmznaapqjorw.com/

Avatar użytkownika

asNesahvzcx (gość)

<a href=http://motilium.tech/>motilium usa</a> <a href=http://antabuse2.us/>antabuse drug</a> <a href=http://costofcialis.party/>cialis everyday</a> <a href=http://tetracycline-online.xyz/>tetracycline</a>

Avatar użytkownika

asNes5ayzwr (gość)

<a href=http://antabuse3.us/>travel to canada can i buy antabuse there</a>

Avatar użytkownika

asNesxrus4e (gość)

<a href=http://buyacyclovir.us.com/>buy acyclovir</a> <a href=http://cialiscoupon.us.com/>cialis pharmacy</a>

avatar picture

pachnidło

Przeciw wypadaniu włosów pomaga Spirulina i tran stosowane ok 3 miesiące daje bardzo pozytywne efekty.

Avatar użytkownika

LRDiuZEWn (gość)

cEfQ7j <a href="http://ocehvgdwvwim.com/">ocehvgdwvwim</a>, [url=http://wjccvgcdjqpy.com/]wjccvgcdjqpy[/url], [link=http://btgnkluhnqys.com/]btgnkluhnqys[/link], http://kncaewedpuxl.com/

Avatar użytkownika

VyIsherTnx (gość)

ANBeqW <a href="http://vcmghedvadwb.com/">vcmghedvadwb</a>, [url=http://dsueeamwhqmd.com/]dsueeamwhqmd[/url], [link=http://ahqoxevgyqxp.com/]ahqoxevgyqxp[/link], http://ntgyovfpqkto.com/

Avatar użytkownika

qHPWrkeh (gość)

TXDrWN <a href="http://hqnjzixzbyla.com/">hqnjzixzbyla</a>, [url=http://mjdzxofmcxff.com/]mjdzxofmcxff[/url], [link=http://qcyipjdsvszr.com/]qcyipjdsvszr[/link], http://lrfqhtwoyquh.com/

Avatar użytkownika

asNes8y8nnz (gość)

<a href=http://buy-propranolol.party/>buy propranolol</a> <a href=http://neurontin.click/>neurontin</a> <a href=http://retin-a.mom/>retin a</a> <a href=http://cialis20.ru/>cialis</a> <a href=http://buylevitra.xyz/>buy levitra</a> <a href=http://buy-effexor.in.net/>effexor 75mg</a>

avatar picture

maselko5

najlepsze i mega tanie (2,5 na zrodlaurody.pl) są nasiona kozieradki, olejek khadi tez dobrze dziala ale jest dośc drogi

 
powered by Veneo